logo
انواع رژیم

رژیم پالئو

رژیم پالئو بر غذاهای کامل، پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها، آجیل و دانه ها تاکید دارد، در حالی که مصرف غذاهای فرآوری شده، شکر، لبنیات و غلات را منع می کند.

فواید: در کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند کلسترول، قند خون، تری گلیسیرید خون و فشار خون موثر است.

نکته منفی: رژیم پالئو غلات کامل، حبوبات و لبنیات را که سالم و مغذی هستند حذف می کند.

رژیم وگان

رژیم وگان تمام محصولات حیوانی را به دلایل اخلاقی، محیطی یا بهداشتی محدود می کند. علاوه بر حذف گوشت، مصرف لبنیات، تخم مرغ و محصولات حیوانی مانند ژلاتین، عسل، آلبومین، آب پنیر، کازئین و برخی از انواع ویتامین D3 را منع میکند .

فواید: با کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و مرگ زودرس مرتبط است. محدود کردن گوشت فرآوری شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و مرگ بر اثر بیماری قلبی یا سرطان را کاهش دهد.

نکته منفی: از آنجایی که غذاهای حیوانی را به طور کامل حذف می کنند، ممکن است دارای کمبود چندین ماده مغذی از جمله ویتامین B12، ویتامین D، ید، آهن، کلسیم، روی و اسیدهای چرب امگا 3 باشند.

رژیم های کم کربوهیدرات

انواع مختلفی از رژیم های کم کربوهیدرات وجود دارد، اما همه شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات به 20 تا 150 گرم در روز است.رژیم های کم کربوهیدرات بر مقادیر نامحدود پروتئین و چربی تاکید دارند و در عین حال مصرف کربوهیدرات شما را به شدت محدود می کنند.

افرادی که رژیم های بسیار کم کربوهیدرات دارند معمولا به حالتی به نام کتوز می رسند. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم‌های کتوژنیک بیش از دو برابر کاهش وزن نسبت به رژیم‌های کم‌چرب و با کالری محدود می‌کنند.

فواید: اشتهای شما را کاهش می دهند و کمتر احساس گرسنگی می کنید که منجر به کاهش خودکار کالری دریافتی می شود.علاوه بر این، برای بسیاری از عوامل خطر اصلی بیماری مانند تری گلیسیرید خون، سطح کلسترول، سطح قند خون، سطح انسولین و فشار خون مفید باشند.

نکته منفی: رژیم های کم کربوهیدرات برای همه مناسب نیست.برخی افراد ممکن است افزایش کلسترول LDL “بد” را تجربه کنند . در موارد بسیار نادر، می‌توانند باعث بیماری جدی به نام کتواسیدوز غیردیابتی شوند. به نظر می رسد این وضعیت در زنان شیرده شایع تر است و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد

 رژیم دوکان

رژیم دوکان یک رژیم کاهش وزن با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات است که به چهار مرحله تقسیم می شود – دو مرحله کاهش وزن و دو مرحله حفظ.

مراحل کاهش وزن در درجه اول بر اساس اجباری خوردن نامحدود غذاهای با پروتئین بالا و سبوس جو دوسر است.

مراحل دیگر شامل افزودن سبزیجات غیر نشاسته ای و به دنبال آن مقداری کربوهیدرات و چربی است. بعداً، روزهای مصرف پروتئین خالص کمتر و کمتر برای حفظ وزن جدید شما وجود خواهد داشت.

جنبه منفی: رژیم دوکان هم چربی و هم کربوهیدرات ها را محدود می کند – یک استراتژی که مبتنی بر علم نیست. در مقابل، مصرف چربی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا به نظر می رسد میزان متابولیسم را در مقایسه با رژیم های کم کربوهیدرات و کم چرب افزایش می دهد. علاوه بر این، کاهش وزن سریع که با محدودیت شدید کالری به دست می آید، منجر به کاهش قابل توجه عضلات می شود

رژیم غذایی فوق العاده کم چرب

یک رژیم غذایی بسیار کم چرب، مصرف چربی شما را به کمتر از 10 درصد کالری روزانه محدود می کند. به طور کلی، یک رژیم غذایی کم چرب حدود 30 درصد از کالری خود را به عنوان چربی تامین می کند. رژیم غذایی عمدتاً گیاهی است و مصرف محدودی از محصولات حیوانی دارد . بنابراین، به طور کلی دارای کربوهیدرات بسیار بالا – حدود 80٪ کالری – و پروتئین کم – در 10٪ کالری است.

فواید: می‌توانند چندین عامل خطر برای بیماری‌های قلبی، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، و نشانگرهای التهاب را بهبود بخشند. می تواند به بهبود قابل توجهی در دیابت نوع 2 منجر شود. علاوه بر این، ممکن است پیشرفت مولتیپل اسکلروزیس کند کند.

منفی: محدودیت چربی ممکن است باعث مشکلات طولانی مدت شود، زیرا چربی نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کند. که  شامل کمک به ساخت غشاهای سلولی و هورمون ها و همچنین کمک به بدن برای جذب ویتامین های محلول در چربی است.

رژیم اتکینز

تا زمانی که از کربوهیدرات ها اجتناب کنید، می توانید با خوردن پروتئین و چربی به میزان دلخواه وزن کم کنید.

رژیم اتکینز به چهار مرحله تقسیم می شود. با یک مرحله القایی شروع می شود که در طی آن شما روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات به مدت دو هفته می خورید. مراحل دیگر شامل بازگرداندن آهسته کربوهیدرات های سالم به رژیم غذایی شما با نزدیک شدن به وزن هدف است.

فواید: ممکن است بسیاری از عوامل خطر بیماری از جمله تری گلیسیرید خون، کلسترول، قند خون، انسولین و فشار خون را کاهش دهد. در مقایسه با سایر رژیم‌های کاهش وزن، رژیم‌های کم کربوهیدرات نیز قند خون، کلسترول خوب HDL، تری گلیسیرید و سایر نشانگرهای سلامت را بهبود می‌بخشند.

منفی: برای اکثر افراد بی خطر و سالم است

رژیم HCG

رژیم غذایی به سه مرحله تقسیم می شود. در مرحله اول، مصرف مکمل های HCG را شروع می کنید. در مرحله دوم، شما از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری تنها 500 کالری در روز همراه با  مکمل HCG پیروی می کنید. مرحله کاهش وزن هر بار برای 3-6 هفته تجویز می شود. در مرحله سوم، مصرف HCG را قطع می کنید و به آرامی مصرف غذا را افزایش می دهید.

بدلیل خطرناک بودن ، تاییدیه مصرف توسط سازمان غذا و دارو را ندارد .

رژیم غذایی زون (منطقه)

کربوهیدرات ها را به 35 تا 45 درصد کالری روزانه و پروتئین و چربی را به 30 درصد محدود می کند. توصیه می کند فقط کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی پایین (GI) مصرف کنید.

توصیه می‌کند هر وعده غذایی را با یک سوم پروتئین، دو سوم میوه و سبزیجات رنگارنگ و مقداری چربی – یعنی روغن‌های  مانند روغن زیتون، آووکادو یا بادام متعادل کنید.

همچنین کربوهیدرات های با GI بالا مانند موز، برنج و سیب زمینی را محدود می کند.

فواید: بزرگترین مزیت این رژیم کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند کاهش کلسترول و تری گلیسیرید است. ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد، دور کمر را کاهش دهد و التهاب مزمن را در افراد دارای اضافه وزن یا چاق مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

منفی: یکی از معدود معایب این رژیم این است که مصرف برخی منابع کربوهیدرات سالم مانند موز و سیب زمینی را محدود می کند.

روزه متناوب

روزه داری متناوب بدن شما را بین دوره های روزه داری و غذا خوردن میچرخد. به جای محدود کردن غذاهایی که می خورید، زمان خوردن آنها را کنترل می کنید.

محبوب ترین راه های انجام روزه متناوب عبارتند از:

• روش 16/8: شامل حذف صبحانه و محدود کردن دوره غذا خوردن روزانه به هشت ساعت و متعاقبا ناشتا بودن 16 ساعت باقی مانده از روز است.

• روش eat-stop-eat: شامل روزه های 24 ساعته یک یا دو بار در هفته در روزهای غیر متوالی است.

• رژیم 5:2: در دو روز غیر متوالی در هفته، مصرف خود را به 500 تا 600 کالری محدود می کنید. شما مصرف را در پنج روز باقی مانده محدود نمی کنید.

• رژیم جنگجو: مقدار کمی میوه و سبزیجات خام در طول روز و یک وعده غذایی بزرگ در شب بخورید.

فواید: روزه داری متناوب ممکن است نشانگرهای التهاب، سطح کلسترول، تری گلیسیرید خون و سطح قند خون را کاهش دهد.

منفی: برای همه مناسب نیست. برخی از افراد باید از روزه گرفتن اجتناب کنند، از جمله زنان باردار، مادران شیرده، نوجوانان، کودکان و افرادی که دچار سوءتغذیه، کمبود وزن یا کمبود مواد مغذی هستند.

دکتر تسکین با انتشار مقالات آموزشی سعی در آگااه سازی بیشتر مردم دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه