logo
وبا

وبا یک بیماری حاد اسهالی است که در اثر عفونت روده با باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود.

بین 12 ساعت تا 5 روز طول می کشد تا فرد علائم را پس از مصرف غذا یا آب آلوده نشان دهد.

اگرچه این باکتری به مدت 1-10 روز پس از عفونت در مدفوع آنها وجود دارد و دوباره به محیط ریخته می شود و به طور بالقوه افراد دیگر را آلوده می کند.

علائم :

  • عفونت اغلب خفیف یا بدون علائم است
  • اسهال آبکی فراوان :  “مدفوع آب برنجی “
  • استفراغ
  • تشنگی
  • گرفتگی عضلات
  • بی قراری

افراد مبتلا به وبا شدید ممکن است دچار کم آبی شدید شوند که در صورت عدم درمان، کم آبی شدید می تواند منجر به شوک، کما و مرگ در عرض چند ساعت شود.

تشخیص :

موارد وبا بر اساس سوء ظن بالینی در بیمارانی که با اسهال شدید آبکی حاد مراجعه می کنند، شناسایی می شود. سپس نمونه های مدفوع بیماران مبتلا، از نظر وجود ویبریو بررسی میشود .

درمان :

اکثر افراد را می توان با تجویز سریع محلول آبرسانی خوراکی (ORS) با موفقیت درمان کرد. ساشه استاندارد ORS در 1 لیتر آب تمیز حل می شود. بیماران بزرگسال ممکن است برای درمان کم آبی متوسط ​​در روز اول به 6 لیتر ORS نیاز داشته باشند.

همچنین به این بیماران آنتی بیوتیک های مناسب برای کاهش مدت اسهال، کاهش حجم مایعات آبرسانی مورد نیاز، و کاهش مقدار و مدت دفع ویبریو در مدفوع داده می شود.

پیشگیری :

راه حل بلند مدت برای کنترل وبا در توسعه اقتصادی و دسترسی جهانی به آب آشامیدنی سالم و بهداشت کافی نهفته است.

برای جلوگیری از گسترش باکتری، تمام مدفوع (فضولات انسانی) افراد بیمار باید با احتیاط دور ریخته شود تا اطمینان حاصل شود که چیزی در اطراف آلوده نمی شود.

افرادی که از بیماران مبتلا به وبا مراقبت می کنند باید پس از دست زدن به هر چیزی که ممکن است با مدفوع بیماران آلوده باشد، دست های خود را به طور کامل بشویند.

شیوه ها و باورهای فرهنگی محلی برای ترویج اقداماتی مانند اتخاذ اقدامات بهداشتی محافظتی مانند شستن دست ها با صابون، تهیه و نگهداری ایمن غذا و دفع ایمن مدفوع کودکان نقش اساسی دارند.

بیماران وبا معمولاً پس از بهبودی ناقل باکتری وبا نمی شوند، اما در صورت مواجهه مجدد بیمار می شوند.

دکتر تسکین با انتشار مقالات آموزشی سعی در آگااه سازی بیشتر مردم دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه